Wychowanie bez porażek – kilka przydatnych wskazówek

Wychowanie beż porażek to idealistyczna koncepcja, która raczej nie ma odzwierciedlenia w realnym życiu. Rodzice bowiem nieustannie muszą zmagać się różnego rodzaju przeciwnościami losu i niejednokrotnie stawiani są przed bardzo ciężkimi wyborami. Nic dziwnego więc, że wcześniej czy później zdarza im się popełnić błąd. Nie oznacza to jednak, że nie powinni dążyć do ciągłego doskonalenia się w roli rodzica i zdobywania nowych informacji na temat wychowania dziecka. Poniżej znajduje się kilka cennych wskazówek, jakimi powinni kierować się wszyscy rodzice.

wychowanie bez porażek

Zawsze oczekuj do swojego dziecka więcej. W ten sposób możesz sprawić, że maluch szybciej zdobędzie potrzebne mu umiejętności i łatwiej poradzi sobie z wyzwaniami, jakie czekają go w przyszłości. Oczywiście rodzic nie może być przy tym zbyt natarczywy, aby dziecko nie odczuwało zbyt dużej presji ze strony opiekuna.

Nie wyręczaj dziecka w kwestiach, w których samo może dać sobie radę. Wykonywanie za dziecko czynności, które samo jest w stanie zrobić odbiera dziecku możliwość uczenia się cennych lekcji – także tych wynikających ze złych wyborów.

Nie poprawiaj swojej pociechy we wszystkim, co zrobi. Jeżeli twoja córka postanowi założyć bluzkę w paski i spódniczkę w kropki, nie każ jej natychmiastowo się przebrać, tak aby wyglądała „poprawnie”. Jeżeli twój syn ścieląc łóżko nie wygładził dokładnie kołdry czy narzuty, wstrzymaj się od swoich poprawek. Ciągłe korygowanie najmniejszych uchybień dziecka może przynieść bowiem przeciwne skutki do tych, których oczekują rodzice i w konsekwencji skutecznie zniechęcić dziecko do podejmowania dalszych samodzielnych wyborów oraz realizowania swoich pomysłów.

Pozwól maluchowi samemu rozwiązać swoje problemy i podejmować własne decyzje. To niezwykle ważny element wpływający na rozwój społeczny dziecka. Wielu rzeczy trzeba przecież doświadczyć samemu zanim poznamy prawa rządzące naszym życiem i relacjami międzyludzkimi.

Jasno komunikuj swoje oczekiwania. Twoje dziecko nie jest jasnowidzem – nie domyśli się czego się od niego spodziewasz, nawet jeżeli tobie może wydawać się to bardzo oczywiste. Pamiętaj zatem o dobrej komunikacji między rodzicem a dzieckiem!

Pamiętaj, że pochwały to klucz do sukcesu. Chwal swoja pociechę za każdym razem, kiedy w dobrze wykona powierzone mu zadanie bądź zaskoczy cię czymś w pozytywny sposób. W ten sposób w znaczy sposób możesz podnieść motywacje dziecka.

Wprowadź przewidywalną rutynę. Dzieci lubią wiedzieć, czego mogą się spodziewać – łatwiej jest im wówczas podporządkować się do zasad panujących w przedszkolu oraz domu.

Ostatnimi aspektami, które w optymalny sposób wpłyną na rozwój i wychowanie dziecka w wieku przedszkolnym są nauka poprzez zabawę oraz ćwiczenie pracy grupowej.

Za niedługo na blogu pojawią się kolejne skuteczne wskazówki z cyklu „Wychowanie bez porażek”. Zapraszam do śledzenia bloga!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>