Wpływ telewizji na rozwój dziecka – jak mądrze zagospodarować czas spędzany przed ekranem

Obecnie technologia i nowoczesne gadżety elektroniczne kuszą nasze pociechy niemal na każdym kroku. Nieustannie dzieci także ulegają magii telewizora i w konsekwencji nawet się od niego uzależniają. Dlatego tak ważna jest kontrola czasu spędzanego przed telewizorem przez najmłodszych oraz nadzór treści, jakie wyświetlane są dziecku. Wpływ telewizji na rozwój dziecka nie musi wcale przyjmować samych negatywnych postaci. Jednak, aby tak się stało rodzic powinien ustalić jasne reguły i zasady. Oto kilka skutecznych propozycji:
wpływ telewizji na rozwój dziecka

Ustal, jak długo dziecko może oglądać telewizje w ciągu jednego dnia. Pamiętaj, aby zawsze jasno zakomunikować, ile czasu może spędzić przed ekranem. Najmłodszym możesz pokazać na zegarze o ile przesuną się jego wskazówki, kiedy urządzenie zostanie wyłączone. Dziecko nie powinno być zaskoczone, tym czego od niego wymagasz, ale dokładnie poinformowane o swoich obowiązkach i przywilejach.

Jako rodzic najlepiej znasz metody, które są skuteczne w wypadku twojej pociechy. Pamiętaj zatem, że jeżeli ustalanie limitów i barier działa na twoje dziecko wręcz przeciwnie niż tego oczekujesz (zakazany owoc smakuje najlepiej), możesz zdecydować się na tzn. system wymiany. Innymi słowy ustal, czego oczekujesz np. za każde trzydzieści minut spędzone przed telewizorem. Może być to np. czytanie książek, które powinno odbywać się raczej przed włączeniem telewizora.

Dorośli zazwyczaj zdają sobie sprawę, jaki jest wpływ telewizji na rozwój dziecka, jednak nasza pociecha najczęściej nie rozumie dlaczego mama czy tata nie pozwala pooglądać jej kolejnego odcinka ulubionej kreskówki. Wyjaśnij więc jej w prostu sposób, czym jest technologia i jak może nam pomóc, a równocześnie zaszkodzić, kiedy nie zachowamy odpowiedniego balansu.

Pamiętaj, że czas spędzany przed ekranem może być również dobrym pretekstem na wartościowe spędzanie czasu. Jeżeli twoja pociecha uwielbia grać na różnego rodzaju konsolach, możesz wybrać dla niej takie gry, które wymagają także wysiłku fizycznego oraz aktywnej zabawy przed telewizorem. Wybierając film czy bajkę, spróbuj zdecydować się na taką, która zainteresuje całą waszą rodzinę, przez co będziecie mogli wspólnie spędzić jeszcze więcej czasu.

Zaproponuj także swojemu dziecku ciekawe alternatywy. Spraw, aby dziecko zainteresowało się innymi zajęciami. Rozwijaj talenty swojej pociechy i pokaż mu różne aspekty życia. Pamiętaj też, że to ty stanowisz dla swojej pociechy najważniejszy przykład i twoje zachowanie oraz nawyki w dużej mierze wpływają na jej zachowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>