Karanie dziecka – czy warto?

Dzieci często lubią sprawdzać, gdzie leży granica tego, co im wolno, a co jest zabronione. Nauczenie dziecka dyscypliny oraz posłuszeństwa wymaga od rodziców wiele pracy oraz konsekwencji. Jednak to właśnie od nas w dużej mierze zależy prawidłowe funkcjonowanie naszej pociechy w społeczeństwie. Nie istnieje żadna złota reguła, która mówiłaby, jak należy postępować w wypadku nieposłusznych maluchów, bowiem do każdego przypadku trzeba podejść indywidualnie. Poniższe wskazówki mogą jednak w znacznym stopniu ułatwić rodzicom wyegzekwowanie pewnych zachowań i podpowiedzą, jak karać dzieci nie wyrządzając im przy tym krzywdy.
karanie dziecka
Nagradzaj dobre zachowanie. Zamiast zadawać sobie pytanie, jak karać dzieci czasami lepiej zastanowić się, jak je nagrodzić. Takie pozytywne wzmocnienie jest dla malucha sygnałem, że postąpił właściwie i w przyszłości tak właśnie należy się zachowywać. Nagrody jednak wcale nie muszą (a nawet nie powinny) być materialne. Dobre słowo czy uścisk stanowią o wiele bardziej wartościowe rozwiązania.

Jasno komunikuj swoje oczekiwania. Nie należy mówić o posłuszeństwie tylko wtedy, gdy nasze dziecko już coś przewini. Warto odpowiednio wcześnie porozmawiać ze swoją pociechą, tak aby dokładnie wiedziała, jakie w domu panują zasady oraz z jakich obowiązków należy się wywiązać. Poinformuj również dziecko, jak może wyglądać jego kara, kiedy złamie wasz domowy regulamin.

Nie daj się zbić z tropu. Nie wdawaj się w niepotrzebne dyskusje, ani próby przekupstwa ze strony dziecka. Wszyscy wiemy, ile może zdziałać smutna mina naszej pociechy lub jej pełen wyrzutów ton – jednak w żadnym wypadku nie daj się namówić na zmianę reguł bezpośrednio po złamaniu zasad. O ich modyfikacji możecie natomiast porozmawiać jakiś czas po zaistniałej sytuacji lub przed jej wystąpieniem.

Bądź konsekwentny. Ta złota reguła wychowania sprawdza się niemal w każdym wypadku. Karanie dziecka także wymaga od opiekunów konsekwencji, która wzmacnia zaufanie malucha do rodzica oraz uczy go dotrzymywać danego słowa.

Dawaj dobry przykład. Twoje własne zachowanie stanowi wzór do naśladowania dla twojej pociechy. Jeżeli chcesz zatem, aby nie zachowywała się ona w określony sposób, sam staraj się walczyć ze swoimi słabościami.

Karanie dziecka jest bardzo problematyczną kwestią. Pomimo naszych starań wprowadzenia dyscypliny zawsze mogą zdarzyć się lepsze i gorsze dni. Jednak najważniejsze jest, aby nie poddawać się w swoich staraniach i konsekwentnie starać się kształtować w dziecku prawidłowe zachowania.

3 comments on “Karanie dziecka – czy warto?
  1. Wychowywanie dziecka to także przygotowanie go do zasad panujących w świecie osób dorosłych = odpowiedzialnych wobec prawa za swoje czyny.
    Kary bywają różne – upomnienia, „ograniczenie wolności” /w przypadku dziecka np. siedzenie na jakimś krzesełku przez kilka minut/, ograniczenie praw /w przypadku dziecka np. ograniczenie w robieniu ulubionych rzeczy np. oglądaniu bajki, jeździe na rowerze itp/.
    Jeśli dziecko nie będzie świadome, że za pewne czyny ponosi się karę, to jak „zdziwione” będzie, jak już dorośnie?
    Z nagradzaniem też nie można przesadzać – czy nas ktoś nagradza za przestrzeganie zasad? Nie – bywamy karani za ich nie przestrzeganie, prawda? I w wychowaniu musimy o tym pamiętać, żeby dorastające dziecko zbyt boleśnie i niespodziewanie nie przekonało się o obwiązujących zasadach bez uprzedzenia ze strony rodziców.

  2. To naturalne, że dzieci sprawdzają granice – ich zasięg i przekraczalność. Wspominana konsekwencja to klucz. Karać należy nie dziecko, a zachowanie („kocham cię, ale postąpiłeś/postąpiłaś wbrew regułom”). Kara powinna też się raczej kojarzyć z konsekwencją, a nie samą negatywną oceną zachowania. Niestety, wielu rodziców ma własne nieprzepracowane problemy emocjonalne, więc nie można oczekiwać, że i dziecko nie będzie ich mieć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>