Czytanie dzieciom – dlaczego warto?

Czytanie dzieciom niesie za sobą szereg korzyści zarówno dla rodzica, jak i najmłodszych. Aby w optymalny sposób wpłynąć na rozwój dziecka, należy zaczynać już on najwcześniejszych lat życia naszej pociechy. Już najmłodsze dzieci lubią przypatrywać się obrazkom, słuchać naszego głosu i pokazywać palcem postaci na kolorowych ilustracjach.
czytanie dzieciom

Na początku dzieci nie muszą zdawać sobie nawet z sprawy, że istnieje coś takiego, jak drukowane słowna przelane na papier. Sprawia im przyjemność sam fakt, że słyszą nasz głos o zmieniającym się tonie i barwie. Czytanie dzieciom na głos stymuluje ich wyobraźnie i poszerza rozumienie otaczającego świata. Kiedy rytm i melodia, jaka powstaje podczas czytania książki staje się nieoderwaną częścią codziennej rutyny malucha, tylko kwestią czasu jest aż sam zacznie uczyć się czytać i będzie robił to z przyjemnością. Jednak nawet wówczas nie przestawaj czytać dziecku na głos. Na początku trudno będzie maluchowi czytać dłuższe opowiadania, które z pewnością przypadłyby mu do gustu, lecz jego umiejętności czytania nie pozwalają jeszcze na samodzielną lekturę. Wspólne czytanie może więc jeszcze bardziej zmotywować go do dalszej praktyki i szlifowania swoich umiejętności.

Co więcej wspólnie spędzony czas w znaczący sposób zacieśnia więzy między dzieckiem i rodzicem. Dostarcza także mnóstwo wspólnych tematów do rozmowy. Maluch ma bowiem zazwyczaj mnóstwo pytań o interesujących go bohaterach i najciekawszych wydarzeniach. Możecie także wspólnie wymyślać dalszy ciąg opowiadań. Odpowiednie dobrane książki uczą także dziecka nowego słownictwa oraz podpowiadają, jak należy się zachować w różnych sytuacjach. Dzieci niespokojne i nerwowe podczas czytania uspakajają się i wyciszają. Czytanie dzieciom wspiera także ich umiejętność skupienia uwagi oraz koncentracji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>