Samodzielność dzieci – kilka cennych wskazówek

Samodzielność dziecka to bardzo indywidualna kwestia, która u różnych dzieci może oznaczać zupełnie coś innego. Ze względu na fakt, że dzieci rozwijają się w różnym tempie, ich poziom samodzielności także może od siebie odbierać nawet wśród rówieśników. Rodzice często niepotrzebnie martwią się o prawidłowy rozwój swojej pociechy właśnie ze względu na porównywanie jej na tle innych dzieci. Pragną oni wówczas nauczyć malucha pewnych umiejętności i przyśpieszyć związane z nimi procesy – nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Należy bowiem pamiętać, że rodzic nie jest w stanie nauczyć dziecka umiejętności, do których ono po prostu jeszcze nie dorosło. Zadaniem rodzica jest jedynie spieranie rozwoju swojej pociechy, a nie bezwzględne egzekwowanie określonych zachowań. W dalszej części artykuły, znajdziesz ciekawe wskazówki, które podpowiadają, jak mądrze wspierać dziecko w osiąganiu samodzielności.
Daj dziecku czas. Samodzielność dzieci nie jest osiągana z dnia na dzień. Poszczególne zadania najlepiej podzielić na pojedyncze etapy i stopniowo oswajać malucha z nowymi umiejętnościami. Zadania mogą wydawać się dorosłym bardzo proste, ale właśnie osiąganie małych sukcesów wzmacnia pewność siebie maluchów. samodzielność dzieci

Zawsze chwal starania dziecka. Daj mu do zrozumienia, że jesteś dumny nawet z jeo najmniejszych osiągnięć i zachęcaj do dalszej pracy. Samodzielne ubranie się rano do przedszkola, nalanie sobie soku, posprzątanie zabawek – wszystko to zasługuje na pochwałę od rodzica.

Daj dziecku wybór. Samodzielność dzieci polega także na podejmowaniu własnych decyzji. Na początku może dotyczyć to bardzo prozaicznych czynności – np. kto pierwszy pohuśta się na huśtawce, jaką zabawkę zabrać ze sobą w podróż, w co ubrać się na urodziny cioci. Nie znaczy to jednak, aby dać dziecku pełną dowolność. Najlepiej przedstawić kilka propozycji do wyboru, np. czy na podwieczorek chcesz zjeść budyń czy makaron? To do dziecka należy ostateczna decyzja, jednak rodzic w dalszym ciągu ma nad nią pewną kontrolę.

Wstrzymaj się z pomocą. Daj dziecku możliwość samemu rozwiązać problemy o mniejszym znaczeniu. Nidy nie wyręczaj go także w czynnościach, które możne zrobić sam. Nawet, jeżeli potrwa to nieco dłużej, to będzie z pewnością o wiele wartościowsze dla naszej pociechy. Aby uniknąć gonitwy z czasem, rano najlepiej ustawić budzić kilkanaście minut wcześniej, tak aby maluch sam mógł wykonać leżące w jego możliwościach czynności.

Dostosuj dom do nauki samodzielności dziecka. Umieść potrzebne przedmioty w miejscu, do którego może sięgnąć dziecko. Jeżeli nie jest to możliwe zadbaj o bezpieczne taboreciki czy krzesełka pomocnicze. Zaopatrz się w plastikowe sztućce i naczynia, aby dziecko mogło aktywnie uczestniczyć takie w obowiązkach kuchennych. W ten sposób sprawisz, że łatwiej będzie mu będzie nauczyć się pewnych umiejętności i nie zniechęci się tak łatwo czekającymi na każdym kroku przeszkodami.

Wykreśl ze swojego słownika słowo „perfekcyjnie”’. Samodzielność dzieci nie zostanie osiągnięta przez ciągle poprawianie po nich wykonanych czynności. Wręcz przeciwnie, może to znacząco wpływać na obniżenie się pewności siebie malucha i zniechęcić go do dalszych starań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>