Czy wychowanie bez porażek jest możliwe? – 5 błędów, które najczęściej popełniają rodzice

Rodzicielstwo to nie droga usłana różami. Na drodze dorastania naszej pociechy czeka na nas wiele pułapek i przeszkód. Popełnianie błędów jest jednak rzeczą ludzką i nie można się ich całkowicie wyzbyć także w roli rodzica. Wychowanie bez porażek zdarza się niezwykle rzadko, żeby nie powiedzieć, że wcale. Najważniejsze jest jednak, aby zdać sobie sprawę z naszych słabości i chcieć nad nimi popracować. Poniżej przedstawiam sześć najczęściej spotykanych błędów wychowawczych, jakie popełniają rodzice zarówno maluchów jak i starszych dzieci.
wychowanie bez porażek

Powszechnym zjawiskiem wśród rodziców jest swoiste zapatrzenie w dziecko oraz niezauważanie jego wad. W konsekwencji odbieramy je takim, jakie chcielibyśmy żeby było, a nie takim jakim jest. Zauważenie niedoskonałości naszej pociechy nie świadczy wcale o naszej porażce rodzicielskiej, ale raczej trosce i rozważnym wychowaniu. Tylko w ten sposób możesz pomóc swojemu dziecku przezwyciężyć swoje słabości.

Rodzice często za bardzo angażują się w życie swojego dziecka, bagatelizując tym samym swoje potrzeby i odmawiając sobie wszelkich przyjemności. Szczęśliwa rodzina to jednak taka, w której każdy z członków czuje się spełniony. Należy zatem pamiętać, aby w codziennej gonitwie znaleźć także czas dla siebie.

Porównywanie swojej pociechy na tle jej rówieśników, wymaganie on niej czegoś, na co nie jest jeszcze gotowa tylko dlatego, że córka koleżanki już to potrafi naprawdę prowadzi donikąd. Jest to jedna z najbardziej krzywdzących dla dziecka praktyk rodziców. Chęć udowodnienia za wszelką cenę innym, że to właśnie my jesteśmy rodziną, w której wychowanie bez porażek jest możliwe w rzeczywistości świadczy właśnie o jednym z naszych rodzicielskich niepowodzeń.

Rodzice chcą dla swoich dzieci jak najlepiej. Pragną wychować je na uczciwych ludzi o dobrych manierach. Jednak nasze starania mogą zakończyć się fiaskiem, jeżeli sami nie przestrzegamy ustalonych przez nas reguł. Oczekujesz od dziecka, aby nie przerywało ci wypowiedzi, a sama wchodzisz mu w pół słowa? Tłumaczysz, że krzykiem niczego nie wskóra, a sama zdzierasz swoje gardło, kiedy maluch wprowadzi cię z równowagi? Pamiętaj, aby zawsze stanowić przykład dla swojego dziecka, a jemu na pewno łatwiej będzie dostosować się do twoich zasad.

Karanie dziecka bez wyjaśnienia mu, co zrobiło źle niczego go nie uczy. Nawet jeżeli twoja pociecha któryś raz z rzędu zachowała się w określony sposób, zawsze staraj się jej wyjaśnić, na czym polegał jej błąd i jak powinna zachować się w przyszłości w podobnej sytuacji.

Mam nadzieję, że zapoznanie się z powyższą listą najczęściej popełnianych błędów pomoże wam uświadomić sobie, nad jakimi aspektami w kwestii wychowania dziecka powinniście się zastanowić. Wychowanie bez porażek zdaje się być zwykłą mrzonką, ale mądre wychowanie dziecka na pewno nią nie jest. Starajmy się więc robić wszystko, aby odpowiednio dbać o rozwój naszej pociechy oraz zapewnić jej szczęśliwe dzieciństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>