Lęki dziecięce – jak sobie z nimi radzić?

Często zdarza się, że dziecko boi się czegoś z bliżej nieznanej nam przyczyny. Lęki dziecięce to normalne zjawisko, które często towarzyszy naszym pociechom podczas nowych doświadczeń, a czasem nawet chroni je przez niebezpieczeństwem. Twój maluch może bać się owadów, psów, ciemności, głośnych dźwięków lub nowych sytuacji i poznawania obcych mu ludzi. Dziecięce lęki zazwyczaj zanikają w późniejszym wieku, jednak rodzic powinien wiedzieć, jak pomóc maluchowi sobie z nimi radzić.
lęki dziecięce

Poniżej przedstawię kilka dobrych praktyk, które możesz zastosować w stosunku do swojego dziecka. Nie oczekuj jednak, że lęki miną błyskawicznie. Wymaga to bowiem trochę wysiłku i przede wszystkim konsekwencji w naszym zachowaniu.

Przede wszystkim nie powinieneś lekceważyć i bagatelizować lęków swojego dziecka. Tobie mogą wydawać się one nierozsądne i irracjonalne, lecz nie możesz tego okazywać np. poprzez ironiczne uśmiechanie się pod nosem. Zamiast tego pokaż maluchowi, że rozumiesz jego obawy, jednak są sposoby, żeby sobie z takim problemem radzić. Wmawianie dzieciom, że „przecież nie ma się czego bać” lub „to wcale nie jest takie straszne” może tylko pogorszyć sytuacje.

Skuteczną „bronią” na lęki dziecięce mogą okazać się także ulubione zabawki naszej pociechy. Miękki kocyk czy pluszak może dać jej poczucie bezpieczeństwa szczególnie, kiedy nie ma przy nim bliskiej osoby, która mogłaby go uspokoić (np. podczas usypiania, pobytu w żłobku oraz przedszkolu). Ukochany miś może pomóc dziecku przezwyciężyć strach podczas wizyt u lekarza, zabawy na placu zabaw czy zakupów.

Komunikacja jest kluczowa. Staraj się zawsze rozmawiać ze swoją pociechą i tłumaczyć jej dlaczego nie powinna bać się danych przedmiotów czy zjawisk. Możesz np. wyjaśnić dziecku, że karetka włącza głośny sygnał nie dlatego, żeby straszyć dzieci, ale musi jak najszybciej przyjechać do chorej osoby, a inne auta powinny ustąpić jej pierwszeństwa. Podczas wizyty u fryzjera możesz pozwolić obciąć sobie kilka włosów, żeby maluch zobaczył, że ścinanie włosów nie jest wcale bolesne. Rozmawiajcie!

Możecie także oswajać się z danymi sytuacjami poprzez zabawę. Jeżeli dziecko boi się wizyty u dentysty – pobawcie się w borowanie zębów lub wykorzystajcie do tego specjalne gry edukacyjne. Odgrywanie ról może w późniejszym czasie sprawić, że dziecko będzie czuło się bardziej pewne siebie.

Moja ostatnią radą jest, abyście nie pokazywali przed dzieckiem swoich lęków. Postaraj się nie panikować na widok pająka czy myszy, ponieważ utwierdzasz tym samym lęki u dzieci. Nie oznacza to jednak, że nie możesz przyznawać się do swoich lęków – możesz np. wyznać, że jako dziecko bardzo nie lubiłaś/eś poznawać nowych osób, ale teraz masz bardzo dużo przyjaciół i dobrze bawicie się w swoim towarzystwie. Poczucie, że dziecko nie jest samo ze swoimi lękami i przekonanie, że można je przezwyciężyć jest dla niego niezwykle istotne.

,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>