Rozwój emocjonalny dziecka w wieku przedszkolnym

Rozwój emocjonalny dziecka w wieku przedszkolnym
Poznawanie różnego rodzaju emocji odgrywa fundamentalną rolę w kształtowaniu osobowości dziecka. Rozwój emocjonalny dziecka w wieku przedszkolnym jest szczególnie intensywny. Dzieci już w wieku ok. 3 lat zaczynają uczyć się okazywać uczucia oraz radzić sobie z emocjami. W tym okresie pojawia się uczucie wstydu oraz poczucie winy. Spowodowane jest to zarówno rozwojem układu nerwowego i hormonalnego, jak i z wpływem otaczającego środowiska.

Emocje, jakie towarzyszą dziecku różnią się od emocji człowieka dorosłego – powstają nagle i są krótkotrwałe. Zazwyczaj wynika to z nierozwiniętego jeszcze w pełni układu nerwowego. Emocje przedszkolaka są przejściowe, nastrój naszych pociech szybko się zmienia. Dlatego często zdarza się, że płacz dziecka szybko zamienia się w śmiech i na odwrót.

Dzieci w wieku przedszkolnym wyrażają emocje w sposób ekspresyjny. Nie kryją swojego smutku czy radości. Niejednokrotnie ich stan emocjonalny możemy bez problemu poznać po mimice, gestach oraz słowach.

Aby rozwój emocjonalny naszego dziecka przebiegał prawidłowo, niezbędna jest równowaga pomiędzy emocjami pozytywnymi i negatywnymi. Tutaj zasadniczą role pełnią rodzice. Często nieświadomie szkodzimy rozwojowi naszej pociechy, ponieważ nadmiernie chroniąc nasze maleństwo przed wszelkimi przykrymi zdarzeniami, sprawić możemy, że gdy podrośnie, nie będzie sobie w stanie poradzić z niepowodzeniami, a wiele zadań może w przyszłości uznać za przerastające jego możliwości. Dlatego należy uczyć dziecko radzić sobie w sytuacjach trudnych. Musimy także starać się powstrzymać przez zbyt częstym otwieraniem naszego parasola ochronnego, który niczym tarcza chronić ma naszą pociechę od wszelkiego zła. Doświadczenie nieprzyjemnych dla dziecka emocji i zdarzeń to cenna lekcja, która z pewnością zaowocuje w przyszłości. Zawsze jednak pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniego balansu. Kiedy rozwój emocjonalny dziecka w wieku przedszkolnym stymulowany jest głównie negatywnymi emocjami, doprowadzić może to do problemów z adaptacją w społeczeństwie w późniejszym czasie. Dziecko wszędzie dostrzegać będzie zagrożenie, co z kolei intensyfikuje nieśmiałość, problemy z zaufaniem oraz wzmaga tendencje do niskiej samooceny.

Rozwój emocjonalny dziecka następuje przede wszystkim w sytuacjach społecznych, podczas kontaktów z innymi ludźmi i osobistych doświadczeń (zarówno tych pozytywnych jak i negatywnych). Zadaniem rodziców jest stworzyć swojemu dziecku odpowiednich warunków. Ciepła atmosfera w domu, stabilizacja i poczucie bezpieczeństwa z pewnością pozwoli na prawidłowy rozwój emocjonalny naszej pociechy. Należy jednak pamiętać, że nie jesteśmy w stanie uchronić malucha przed wszelkimi nieprzyjemnościami – a wręcz jest to niewskazane.

One comment on “Rozwój emocjonalny dziecka w wieku przedszkolnym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>